Üniversite kansere savaş açtı

0
411

Öğrenciler unutulmaya yüz tutan doğal boyama ile yün boyadılar
– Doç. Dr. Selami Selvi:
– “Son yıllarda sentetik boyar maddelerin insan sağlığına zararlı kanserojen bileşikler taşıdığı ortaya çıkınca yeniden doğal boyamacılık değer kazanmaya başladı. Gelecek neslin sağlığı için bizlerde buna öncülük etmeye çalışıyoruz”

Balıkesir’in Edremit ilçesinde unutulmaya yüz tutan doğal boyama GENÇDES Projesiyle Altınoluk MYO’da yeniden doğuyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığının Gençlere sunmuş olduğu GENÇDES projesi kapsamında yürütücülüğünü Balıkesir Üniversitesi Altınoluk MYO Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi’ nin yaptığı “Unutulmaya yüz tutan geleneksel boyamanın gençlerle geleceğe aktarılması” projesiyle gençler doğal boyalarla yün boyuyor.
Gençler, doğal boyamada kök boya, ceviz, muhabbet çiçeği gibi boya bitkileri yanında papatya, hayıt, yalancı karabiber gibi tıbbi değeri yüksek olan bitkilerinden de boyama işlemi gerçekleştirerek, kırmızıdan kahverengiye doğru değişik tonlarda renk elde etti. Doç. Dr. Selvi, “Doğal boyamacılık yaklaşık 100 yıl önce Balıkesir ve çevre ilçelerde rağbet gören mesleklerden birisiydi. Günümüzde ise sadece Sındırgı‘nın birkaç köyünde bu gelenek devam etmektedir. Bunun nedeni sanayi devriminin gelişmesiyle boyar maddelerin laboratuvarlarda sentetik üretilmesi yatmaktadır. Çünkü doğal boyamacılık masraflı, zahmetli ve emek isterken sentetik boya tam tersine kolay, ucuz ve temini kolaydır. Bu nedenle doğal boyamacılık günümüzde sentetik boya ile yarışamamış ve unutulmaya yüz tutan meslekler sınıfına girmiştir. Ancak son yıllarda sentetik boyar maddelerin insan sağlığına zararlı kanserojen bileşikler taşıdığı ortaya çıkınca yeniden doğal boyamacılık değer kazanmaya başlamıştır. Biz de bu proje ile eskiden çok bilinen ama günümüzdeki gençlerin bilmediği doğal boyamacılığı tanıtarak hem öğrencilerimizde hem de toplumda farkındalık oluşturmak istedik.
Bu projenin hayat geçmesine olanak sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığına; yine üniversitemizin imkanlarını bize sunan ve projenin daha da başarılı olmasına katkı sağlayan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kerim Özdemir’e teşekkür ederim” dedi

CEVAP VER